Co je Demodex (Trudník tukový)
Co je Demodex?
DEMODIKÓZA, DEMODEX FOLLICULORUM, DEMODEX BREVIS
Demodex je parazitický roztoč z rodiny pavouků (členovců). Existují dva druhy, které se na člověku obvykle vyskytují: demodex folliculorum a demodex brevis. Demodex folliculorum se vyskytuje ve vlasových folikulích, zatímco demodex brevis žije v mazových žlázách spojených s vlasovými folikuly. Oba druhy jsou primárně nalezeny v obličeji, v blízkosti nosu, řas a obočí, ale také se vyskytují jinde na těle.
Roztoči se v přírodě objevují v mnoha druzích, podle údajů z epidemiologického průzkumu. Vypadají jako klisny nebo velmi malé pavouky a jsou často viditelné pouhým okem nebo lupou. Jejich klasifikace se také liší - nejsou obvykle označovány jako Demodex, ale pouze roztoči. Demodex však není druh podobný roztočům přítomným na kůži zvířat, jako jsou koně, ovce, dobytek nebo prasata. Demodex je druh, který se vyskytuje čistě na člověku, na kůži a je viditelný pouze s použitím mikroskopu. Roztoči jsou podobní chmýří. Mají hlavu a tělo se čtyřmi páry krátkých nohou a jejich břišní část je vyrobena z kroužků. Existují dva typy roztočů s názvem Demodex folliculorum (dlouhý) a Demodex brevis (krátký). Demodex je jeden z nejmenších členovců přítomných na savcích a prospívá se vně jejich vlasových folikulů. Tento malý parazit je identifikován ve formě přibližně šedesáti pěti druhů. Ti, kteří žijí na člověku, jsou Demodex folliculorum a Demodex brevis a také známí pod názvem roztoč řas. Domácí psi jsou často napadeni Demodex canis. Demodex infekce roztočů se vyskytuje velmi často a často je úplně bez příznaků. Někdy jsou původcem některých kožních problémů. Nová generace se vylíhne do 15 dnů. Ve svém životním cyklu se zabývají vkládáním vajíček, rozvíjející se larvy, nymfy dvou stupňů a stávají se dospělými, aby se znovu spojili a opakovali cyklus.
Dospělí roztoči mají délku pouze 0,3 až 0,4 milimetru, zatímco D. brevis je mírně kratší než D. folliculorum. Oba jsou charakterizovány oválným tvarem těla. Mají čtyři páry nohou před tělem, které poskytují vynikající přilnavost k povrchu. Zadní část tělesa demodexu je zakončena prstencovou břicho. Vývojový cyklus demodexu trvá od 18 do 25 dnů. Oplodněná samička má kolem 24 vajec, které se vyskytují v larvách. Larvy se transformují do nymf, podobně jako dospělí, ale pouze s třemi páry nohou. V poslední fázi cyklu se rozvinou do plných dospělých se čtyřmi páry nohou a schopností reprodukce. Demodex je obvykle aktivní v noci a vyhýbá se slunečnímu záření. Roztoči se živí mazem a sekrety z mazových žláz a epiteliálních buněk.
Starší lidé mají mnohem větší pravděpodobnost, že přenášejí roztoče; přibližně třetina dětí a mladých dospělých, polovina dospělých a dvě třetiny starších lidí odhaduje, že přenášejí roztoče. Nižší míra dětí může být proto, že děti produkují mnohem méně mazu. Roztoči jsou přenášeni mezi hostitele prostřednictvím kontaktu vlasů, obočí a mazových žláz na nosu. Ve většině případů na nás roztoči přežívají bez nepříjemných příznaků, avšak v některých případech (obvykle souvisejících s potlačeným imunitním systémem způsobeným stresem nebo nemocemi) se populace roztočů mohou dramaticky zvýšit, což vede ke stavu známému jako demodikóza.
Demodex zvětšený pod elektronickým mikroskopem
Na 3 a 4 obrázku už nevidíme jen jednotlivé roztoče, ale celé cystičky, kde jich jsou už i desítky i stovky.
Zde si demodex žije celkem v klidu Tady vidíme, jak vylézají kolem chloupků
Symptony Demodexu
Demodikóza je charakterizována svěděním a zánětem. Stav je často zaměňován s kontaktní dermatitidou nebo jinými kožními stavy. Podle čínských lékařů, kteří provedli dlouhodobé studie parazita, je její přítomnost nejpravděpodobnějším faktorem, který je zodpovědný za tvorbu rosacee akné - i když tato hypotéza ještě nebyla plně potvrzena. Podle studií je 9 z 10 lidí nositelem demodexu, ale většina nemá klinické příznaky nebo léze na kůži. Problém postihuje lidi především s dočasně nebo s chronickou poruchou imunity, zejména při zvýšeném stresu.
Pro úplnou a správnou diagnózu je nutné provést test, který zahrnuje odebrání vzorku kůže a analýzu pod mikroskopem.
Rovněž je možné vyšetřit řasy a obočí.
Typické příklady příznaků:
Mezi typické příznaky patří:
- vyrážka, akné, pustuly, purulentní léze
- vyrážka, vředy, chrasty,
- otok / otok kolem lézí
- pálení nebo svrbení pokožky
- pocit svědění (pohybující se demodex)
- keratóza (hyperkeratóza)
- měkká / suchá pokožka
- folikulitida
- ztráta vlasů, obočí, řasy
- obstrukce / zablokování mazových průchodů
- tvorby černé hlavy
- zčervenání kůže / telangiectasie (rozšířené krevní cévy)
- infekce průchodu ucha (nepříjemné)
- blefaritida (zadní a / nebo přední)
- kožní infekce způsobené mikroorganismy
(anaerobní bakterie, streptokoky atd.),
TĚLOVÉ OBLASTI, NA KTERÉ SE DEMODEX SPOLEČNĚ VYSKYTUJÍ:
Demodex může pokrývat oba blízké vlasové folikuly a mazové žlázy (které jsou zároveň nekonečným zdrojem potravy (sebum) a současně bezpečným místem k ukrytí.
Oblasti vystavené infekcím se nacházejí hlavně v oblastech blízkých velkému množství mazových žláz, jako jsou:
- kolem nosu
- okolo zygomatických kostí
- hlava
- tvář
- oční víčko (zánět přední a zadní)
- vousy
- krk
- hruď
také:
- externí sluchový kanál
- kolem oblasti bradavek
- pysky, penis, konečník
Životnost demodexu stoupá s rostoucí teplotou. Teploty kolem 37 ° C jsou nejvhodnější pro jeho vývoj, ale oslabení aktivity lze pozorovat už při teplotách blízké 45 ° C. Teplota 54 ° C je smrtelná pro demodex.
VÝSKYT
Jednotlivé parazity se šíří spolu s prachem, přímým kontaktem s infikovaným člověkem nebo použitím stejných kosmetických potřeb, ručníků a oděvů. Demodexem infikované oblečení a použité věci, které předtím patřily někomu jinému, se mohou stát zdrojem infekce. Může se také šířit vzduchem, spolu s prachem. Parazita "vejce obzvláště snadné přilnout k mastným povrchům, a pak proniknout do pórů kůže.
Jak Demodex vstupuje do lidské pokožky? Proč to může způsobit onemocnění?
Hlavními zdroji infekce s Demodexem jsou každodenní vzájemné kontakty neinfikovaných lidí s infikovanými osobami nebo s předměty a účast na aktivitách jako je objímání, líbání, sdílení lůžek nebo ručníků. Když dojde k infekci, roztoči infikují zdravou kůži a zvláště se daří ve vlasových folikulích a v kožním tuku, bohaté a vhodné teplotě mazových žláz. Celý životní cyklus roztočů se odehrává v mazových žlázách: vloží tam vajíčka, pohybuje se a způsobuje svědění, vytváří exkrementy, matky a nakonec zemře. Pak se jejich mrtvoly mění v kapalinu a rozpadají se v kožních vrstvách, což je současně příčina podráždění kůže mechanickými a chemickými druhy. Kůže pokožky je také napadena velkým množstvím látky z mrtvých buněk a může způsobit alergickou reakci.
Roztoči pokračují v reprodukci nepřetržitě, což vyvolává záněty, zjizvení, dilatace folikulů a kapilárních cév a dokonce i řadu plísní. Stručně řečeno, kůže se poškodí a zůstane tak bez správné diagnózy a přesné léčby, která je příležitostí k obnově její přirozené krásy.
Podle studií v oblasti epidemiologie je známo, že se u novorozenců nevyskytují roztoči. Závěrem je, že toto onemocnění není genetické a je způsobena kontaktem s infikovanými lidmi. Riziko infekce se zvyšuje v průběhu růstu a kontakty jsou častější. Míra infekce Demodex v celé zemi činí 60%. Míra infekce však neznamená, že z tímto onemocněním bude trpět stejný počet lidí - míra prevalence není stejná jako míra infekce. Výskyt choroby je určen množstvím roztočů a úrovní imunity jednotlivce. Lidé s nízkou imunitou jsou náchylnější k infekci. Jak je zřejmé, tato infekce způsobená roztočem způsobuje 2,44% roseacei a 10,04% akné. Lidé nejvíce trápí ztráta přirozené krásy pokožky a vysoká míra prevalence tohoto onemocnění.
Léčba
Demodikóza je často zaměňována s jinými kožními stavy, a proto často zůstává nediagnostikovaná a není řádně léčena. To je velký problém, protože zhoršující se stav kůže může vést k tvorbě velkých bakteriálních infekcí a dalších chronických kožních onemocnění.
Problémy se stávajícími léčbami.
Často se typický model léčby demodexu zásadně neliší od léčby jiných kožních onemocnění. Patří sem a tetracyklinové antibiotika, kortikosteroidy a imunosupresiva, které mohou mít vážné důsledky pro pacienta. Tato komplexní léčba může způsobit snížení imunity kůže, zvýšení rozsahu problému a vystavení pacienta další komplikacím. Dlouhodobé užívání steroidních přípravků může také vést k vzniku post-steroidní dermatitidy, což je velmi závažný stav kůže a vyžaduje rozsáhlou léčbu. Navíc perorální antibiotika jsou neúčinná při odstraňování roztočů - protože demodex není bakterie a je proto odolný vůči jejich účinkům. Pro pozitivní výsledky léčby Metronidazol může být aplikován na pomoc při potlačování dalších bakteriálních infekcí způsobených demodexem. Kombinace metod může mít příznivý účinek na stav pokožky.
Léčba demodikózy není rychlý proces. To je z velké části způsobeno vývojovým cyklem demodex, který trvá od 18 do 25 dnů. Doba trvání léčby by měla být dostatečná na to, aby léčila všechny stadia vývoje demodexu, aby se zabránilo re-kolonizaci kůže. Pro léčbu je důležité systematické použití vhodných preparátů.
Alternativní léčba
Existuje řada chemických sloučenin (včetně síry, zinku a rtuti), které jsou jedovaté pro demodex a používají se k léčbě demodikózy. Přípravky obsahující oxidy síry jsou mnohem bezpečnější než ty, které obsahují rtuť, protože nejsou tak silně koncentrované a toxické pro pokožku. Mezi alternativní léčby, které podporují léčbu, patří olej z čajovníku, máta peprná a speciálně vybrané bylinné směsi.
Evropský trh s alternativními léčbami je minimální ve srovnání s asijským. Čína má zejména širokou škálu produktů, které jsou k dispozici pro osoby postižené demodexem. Vedoucím produktem v rámci tohoto trhu je vysoce účinný krém XFML (Creme Fumanling Xin). Produkt je výsledkem dekádních studií mezinárodně uznávaného čínského lékaře a vědce Dr. Qu Kui Zun. XFML krém získal mezinárodní certifikát kvality GMP a je nositelem mnoha prestižních ocenění, například 14. výroční cena Salon International Invention v Ženevě. XFML krém je chráněn patentem. Je jednoznačně účinný při léčení kožních lézí způsobených demodexem.
Další léčivá kosmetika dostupná na našich webových stránkách je účinným doplňkem k terapii krémem XFML. Tyto výrobky měly velký úspěch v Číně a jsou stále oblíbenější v jiných zemích po celém světě. Nyní díky našemu webu a online obchodu jsou zpřístupněny v Evropě.
UPOZORNĚNÍ:
Během terapie by měla být přerušena konzumace alkoholu, mastných, mastných a kořeněných potravin. To má velmi významný vliv na stav pokožky a průběh léčby.
PREVENCE
Je důležité kontrolovat rizikové faktory, které mohou přispět k dalšímu výskytu demodikózy. Ti, kteří nedávno dokončili léčbu, nebo ti, kteří trpí onemocněním nedostatku imunitního systému, by si měli být jisti, že udržují vysokou úroveň osobní hygieny. Nedostatek dobré hygieny zvyšuje riziko opakovaného výskytu tohoto onemocnění. Zvláštní pozornost by měla být věnována osobním hygienickým potřebám, která by měla být udržována na čistém místě a neměla by přicházet do styku s předměty jiných lidí. Je třeba se vyvarovat běžného make-upu, vlasových kartáčů, epilačních přístrojů. Mějte na paměti, že na místech, jako jsou kosmetické salony a solária, můžete být vystaveni bakteriím nebo roztočům.
https://demodex.co.uk/product/basic-set-for-therapy/
U nás se nesežene, dá se koupi v Polsku nebo v a eBay za asi 32 liber.