Coriolus
Jiné názvy:
- česky - outkovka pestrá
- čínsky - yun zhi
- latinsky - Coriolus versicolor
- japonsky - kawaratake
Popis terapeuta:
Coriolus neboli outkovka pestrá je trochu rebel. Přestože ho úředníci v EU zakázali užívat, tak si dovoluje růst na mnoha místech i v naší republice. Více zde.
V terapeutické praxi je Coriolus nejsilnějším bojovníkem s různými druhy patogenů. Je mu jedno, jestli to jsou bakterie, chlamydie, viry, kvasinky, borelie, koky nebo rakovinové buňky.
Skenuje náš organismus a vyhledává tyto škůdce a následně je likviduje. Abych byl tedy přesný, nedělá to přímo, ale pomocí jednotlivých buněk našeho imunitního systému. Z hub je v tomto nejlepší.
Trochu se mu přibližuje Reishi, ale ta je více vyživující, lépe podporuje vitalitu. Trochu je podobná i Chaga, ale ta je více zaměřená na trávicí systém. Coriolus má mnohem širší zaměření.
Je to nejčastěji užívaná houba u různých onkologických problémů. Dává se u rakoviny plic, jícnu, rakoviny prsu, děložního čípku, dělohy, krve (leukémie), u lymfomu (rakovina mízní tkáně, projevuje se zduřením uzlin), střev (s ABM, po měsíci ABM vysadit a dát houbu podle akt. stavu), u melanomu (rakovina kůže), mozku, obecně u rakovin pod pupkem. Vždy pokud jsou metastáze.
Může se podávat a je dobré ho podávat i během konvenční léčby, kterou bývá chemo či radioterpaie. Nejen že pomáhá likvidovat rakovinné buňky, ale pomáhá organismu zvládnout náročnou konvenční léčbu, kterou obvykle provází mnoho nepříjemných vedlejších příznaků.
Má výrazné působení na viry. Existují studie a moje praxe je potvrzuje, že je výborný u lidského papylomaviru - HPV, který může způsobit genitální bradavice nebo i rakovinu děložního čípku. Je výborný i u dalších typů bradavic či oparů (herpes).
Velkou oblastí jeho působení, která souvisí s výše uvedeným, je tzv. "skrytý patogen". S tímto problémem přichází čím dál více lidí.
Nejprve bych rád objasnil, jak je to s patogeny a parazity.
Každý člověk má v sobě milióny různých patogenů. Některé škodí více, některé méně. Některé jsou pro člověka důležité. A neustále je také obklopen různými a často agresivními typy patogenů, kteří se snaží dostat se do organismu a ukrást si trochu energie pro sebe. S tím se musíme smířit. Nelze vybít všechny patogeny kolem nás a ani v nás. Mnohem důležitější je budovat si silný imunitní systém (Číňané říkají posilovat naši Zheng Qi, což je širší pojem než imunita). Aby naše imunita dokázala udržet všechny ty patogeny pod kontrolou. Hodně to je otázkou životního stylu. Jelikož ale většinou nežijeme v ideálním prostředí, stravujeme se, jak se stravujeme, pracujeme víc, než bychom měli, tak si naši imunitu oslabujeme. A pak začnou patogeny vítězit.
A v tom je kouzlo medicinálních hub. Dokáží patogeny nejen likvidovat, ale i posilovat náš organismus, aby si je "udržel na uzdě". Je to díky zcela výjimečným schopnostem medicinálních hub. To ždáná bylina tak dobře neumí.
Ale vraťme se ke "skrytým patogenům". Představte si, že jste onemocněli chřipkou. Trochu se léčíte, trochu chodíte do práce. Příznaky časem vymizí, imunita zvítězila. Ale část patogenu se uloží do hlubších vrstev našeho organismu. A stačí pak nějaké oslabení či stresová situace a patogen se začne projevovat. Většinou to nejsou silné příznaky, ale velmi obtěžující. A velmi různorodé. Bolesti hlavy, bolesti po těle, bolesti v krku, oteklé uzliny, malátnost, jako by to nebylo vaše tělo, pocit zvýšené teploty, neobvyklé pocení atd. Pacienti to často popisují "jako by na mě něco lezlo". A skrytým patogenem může být cokoliv, chřipkové viry, chlamydie, EB viry, borelie, kvasinky... A na vše je výborný Coriolus. Třeba u kvasinek je dobré ho kombinovat s houbou Polyporus. Coriolus kvasinky vybije, Polyporus jim sebere potravu (odvádí z organismu vlhkost).
Toto je čínský postup detoxikace, takže bychom mohli říci, že Coriolus je výborný na detoxikaci organismu. Ale jak jsme si popsali výše, nejde jen o odstranění patogenů...
Lze ho použít i u akutních infekcí respiračního systému. Dávají se na několik dní vyšší dávky. Obvykle s betaglukanem.
Imunitu dokáže nejen stimulovat, ale jako podně většina hub i tlumit, pokud je její odpověď nepřiměřená. Toho se využívá u autoimunitních onemocnění: štítné žlázy, revmatoidní artritidy, bronchiálním astmatu apod.
Další dobrou vlastností Coriolu je, že dokáže regenerovat sliznice. Toho se využívá po radioterapiích, ale třeba i u astmatu, sinusitidách. Pomáhá i děložní sliznici, proto se dává jako příprava na těhotenství spolu s Cordycpesem.
Má též výrazné protizánětlivé účinky a to jak u akutních, tak i chronických zánětů. Proto se používá spolu s Reishi a Auriculárií u zánětlivých onemocnění pohybového aparátu. Nebo s Chagou či Hericiem u zánětů trávicího traktu - Crohn či ulcerózní kolitida. Nebo spolu s Cordycpesem při zánětu močového měchýře. Ale jen v mezidobí, když stav není akutní. Pokud je stav akutní, tak se Cordycpes vysadí a zvýší se dávky Coriolu.
Stejně jako většina medicinálních hub má hepatoprotektivní účinky, ochraňuje a regeneruje jaterní buňky.
Používá se třeba u únavových stavů, často s Reishi či Cordycpesem.
Použití v praxi:
- Doplňková terapie při rakovině a prevence rakoviny
- Zlepšení snášenlivosti chemoterapie a radioterapie – posílení imunitního systému
- Podpora při poruchách funkce jater
- Posílení tělesného obranného systému, především proti virovým a bakteriálním nemocem
- Protiplísňový účinek
Další motivy pro použití Coriolu:
chrání a regeneruje sliznice, infekce močových cest!, papilomavirové infekce!, chlamydie (s Polyporem)!, virové infekce (opary, chřipka, bradavice...), mykózy (canida...), tinnitus, edémy, u IMC a sinusitid,
záněty střev a žaludku, v preventivní medicíně posiluje vertikální osu – osu potencionality, základ pro dobré těhotenství (+ Cordyceps), hepatoprotektivní účinky, hepatitidy, cirhózy, záněty kloubů, melanom, nefritidy, nádorová onemocnění pod pupkem, lymfom, leukémie, rakovina dělohy, prsou, žaludku, plic, tlustého střeva, akutní sinusitida, podpůrná léčba při HIV, únavové stavy,
infekce horních cest dýchacích, herpes (opar), EB viróza, mononukleóza, autoimunitní problémy, štípnutí hmyzem (externě s octem), akutní bronchitida, celoroční alergická rýma
TCM charakteristika:
- teplota –mírně chladný, proto použitelný u horkostí, zánětů (některé zdroje uvádí mírně teplý)
- chuť – sladká
- tropismus – slezina, srdce, žaludek (některé zdroje uvádí i ledviny, esenci ledvin)
Účinky podle tradiční čínské medicíny:
- doplňuje slezinu
- odvádí vlhkost a transformuje hlen, odvádí patogeny/toxiny
- vyživuje srdce a ducha Shen
- doplňuje yin jater a ledvin
- ochlazuje horko
Stručný popis
Coriolus (Coriolus versicolor, Trametes versicolor, outkovka pestrá, Turkey Tail Mushroom, čínsky Yun Zhi, japonsky Kawaratake) je dřevokazné houba, která patří mezi choroše a není jedlá. Coriolus roste po celý rok, můžeme jej najít převážně na živých poraněných i odumřelých kmenech či pařezech listnáčů v mírném podnebném pásu Asie, Severní Ameriky a Evropy. Plodnice houby mají vějířovitý tvar, odtud anglický název, a vytváří trsy, které jsou střechovitě uspořádané. Klobouk samotný má průměr cca 2−8 cm. Je pro něj typické béžové pásy na hnědém či šedém podkladu, povrch klobouku působí sametově.
Coriolus je dobře znám již z dob dávno minulých. V ucelených textech z roku1368 n.l., tedy z období staré Číny a dynastie Ming, je zaznamenáno, že Coriolus se využíval k posílení zdraví, fyzického i duševní a posílení energie čchi. Coriolus je v tradiční čínské medicíně stále používán jako „léčivka“. Pro „vědecký“ svět byl objeven až v 60.−70. letech 20. století. Tehdy byl díky japonskému vědci extrahován z Coriolu polysacharid s označením PKS, u něhož se záhy prokázaly imunostimulační účinky. Další pokusy během roku 1965 pak potvrdily, že PKS má i protinádorové účinky. V Japonsku se kolem roku 1980 dostal i do praxe, kdy je přidáván ke standardní protinádorové léčbě. Stejně je na tom Korea, kdy se Coriolus podává až 70 % pacientů s rakovinou. Od 90. let 20. století bylo a je prováděno velké množství klinických studií, které potvrzují účinnost Coriolu.
Složky v Coriolu
V následujícím textu vám podrobněji přiblížíme složení Coriolu, neboť jsou to právě komponenty, které obsahuje, které z něj dělají jedinečný léčivý prostředek.
Polysacharidy a od nich odvozené sloučeniny
Polysacharidy, tj. složené cukry, jsou bez diskuzí velmi důležitou, či možná nejdůležitější složkou houby. Polysacharidy jsou jednak ve vodě rozpustné, které se mohou vstřebat trávicím traktem to krve, a jednak nerozpustné, které zůstávají ve střevě, slouží jako zdroj živin pro střevní bakterie a podporují střevní peristaltiku.
My se zaměříme hlavně na ty rozpustné, neboť ty mají mnoho účinků na lidské zdraví. Mezi nejznámější polysacharidy z Coriolu patří dekretované exopolysacharidy beta-1,3/beta-1,6- D-glukóza, glukany a polysacharid B. Co je však ještě zkoumanější z Coriolu než polysacharidy samotné, jsou molekuly, jejichž základní stavební jednotkou jsou polysacharidy, ale jsou na nic navázány bílkovinné molekuly. Jedná se o polysacharidopeptidy a mezi ně patří Krestin (PSK) a polysacharidopeptid PSP. Obě tyto sloučeniny jsou biologicky velmi aktivní. Jsou u nich prokázány např. protirakovinné účinky, přímo zabíjejí rakovinné buňky, ale umí také blokovat tvorbu metastáz a ochraňovat organismus před ničivým působením protirakovinné terapie. Jsou také silnými imunostimulancii a antioxidanty.
Bílkoviny
Neméně důležitou složkou Coriolu jsou také aminokyseliny a bílkoviny. Coriolus v sobě skrývá velké množství aminokyselin, i těch, které si tělo nedokáže vytvořit sama, tj. esenciálních. Jedná se o 18 aminokyselin, mezi nimi jsou nejhojněji zastoupeny kyselina aspartamová, treonin, glycin, alanin, valin, leucin atd. Aminokyseliny může tělo využít jako zdroj energie, přeměnit na sacharidy, ale hlavně na stavbu bílkovin. Důležitými bílkovinami v Coriolu jsou enzymy, mnohé z nich umí štěpit různé druhy substrátů na menší molekuly, např. laktáza štětí laktózu, tj. mléčný cukr na monosacharidy D-glukózu a D-galaktózu. Tento enzym je též využíván v průmyslově, kdy napomáhá rozkladu lignocelulózy, umí však také odstranit nečistoty. V Coriolu je také RNáza, která degraduje ribonukleové kyseliny, superoxiddismutáza, která slouží jako antioxidant, α-galaktosidáza, která štěpí galaktózu a mnohé druhy proteáz, které štěpí bílkoviny.
Nemůžeme zapomenout ani na veledůležitá imunomodulační bílkovinu, jejích označení je YZ-1. Jedná se o bílkovinu, které má vliv na B lymfocyty, tudíž zasahuje do tvorby protilátek ve dvou třídách, a to IgM i IgG.
Další složky
Coriolus to nejsou jen polysacharidy a bílkoviny. Obsahuje další velmi významné složky.
Jsou jimi také steroly a triterpenoidy, které vykazují antioxidační, protiinfekční a také protinádorové účinky. Do této skupiny patří sloučeniny, jako jsou ergosta-7,22,dien-3-beta-ol, fungisterol , beta-sitosterol a ergosterol (vitamin D2).
V Coriolu jsou obsaženy též vitamíny, a to hlavně ty ze skupiny B, dále pak již zmíněný vitamín D2, ale také v malém množství vitamín C.
Nechybí ani minerální a stopové prvky. Největší podíl má draslík, hořčík, zinek, železo, měď aj.
S čím si Coriolus poradí?
Coriolus pracuje pro imunitní systém
Coriolus je díky svému složení velmi dobrým pomocníkem pro udržení optimálního fungování imunitního systému. Je doloženo mnoha studiemi, že umí harmonizovat jeho aktivitu. Posílit ho při boji s infekcemi a rakovinnými buňkami, ale naopak umírnit v případě chronických zánětů, alergických a autoimunitních zánětů aj.
Nejprve se zaměříme na první zmíněnou část, na posílení aktivity. Imunitní systému musí být dostatečně výkonný, aby si dokázal poradit s patogeny a nádorovými buňkami. Coriolus zvyšuje počty imunitních buněk a také jejich aktivitu. Imunitní buňky, jakými jsou makrofágy, neutrofily aj., mohou účinněji pohlcovat, fagocytovat, cizorodé částice, rozložit je a předložit k rozpoznání dalším buňkám. Navíc tvoří i signální působky, cytokiny a chemokiny (TNF alfa, interferony, IL-6, IL-8, IL-1 beta…), které vytváří mikroprostředí, které je pro imunitní buňky aktivující. V přítomnosti Coriolu je též podpořena cytotoxicita NK buněk a CD8 T lymfocytů. Ty produkují látky (granzymy, perforiny…), jimiž mohou např. nakažené či rakovinné buňky přímo zabít.
Coriolus také aktivuje T lymfocyty a B lymfocyty, což vede k vytváření protilátek, které jsou potřebné k obraně proti opakovaným infekcím. Pokud si po první infekci uděláme dostatek protilátek, po druhém setkání se s ní, již neonemocníme.
Nyní se podíváme blíže na PSK, ten byl testován v in vitro pokusech, kdy byl přidáván k dendritickým buňkám. Ukázalo se, že podporuje jejich vyzrávání, tedy i schopnost stimulovat další děje v imunitním systému, prezentovat antigen, produkovat cytokiny aj. Pokusy na zvířatech se zjistilo, že pokud je k vakcíně přidán i PSK, dochází k vyšší stimulaci imunitního systému a tvorbě protilátek proti vpíchnuté látce, což je u očkování žádoucí.
Existují i výsledky klinických studií, kdy byl 100 zdravým dobrovolníkům podáván extrakt z Coriolu a další byliny ‒ šalvěje červenokmenné. Část dobrovolníků dostávala placebo, tj. neúčinnou látku, aby bylo možné porovnat výsledky mezi oběma skupinami. Po skončení užívání se provádělo testování na zjištění parametrů týkajících se imunitního systému, jeho aktivace a buněk. Ukázalo se, že užívání Coriolu a šalvěje vede ke zvýšení počtu T lymfocytů, produkci interferonu gama a expresi receptoru pro interleukin-2. Došlo tak k posílení imunitního systému. Autoři studie také sledovali stav jater a ledvin dobrovolníků, aby zjistili, zda užívání preparátů nemělo negativní vliv na tyto orgány. Tyto však zůstaly nedotčené, nedošlo k narušení jejich funkce.
Krom posílení imunitního systému umí Coriolus i oslabit jeho reaktivitu, kdy útočí na neškodné alergeny a své vlastní struktury. Díky Coriolu se snižuje produkce IgE, což jsou protilátky spojené s alergiemi. Dochází k posunu v reakcích imunitního systému od alergické do obranné. V případě autoimunitních zánětů účinkuje Coriolus podobně. Při testování Coriolu na myších s Crohnovou chorobou se u těchto myší zánět výrazně snížil, myši neztrácely tolik na hmotnosti, byly vitálnější atd.
Imunitní systém a jeho fungování je také silně ovlivněno střevní mikroflórou, do jejíhož složení Coriolus také zasahuje. Podávání PSP vede k úpravě střevní mikroflóry, zvyšují se počty potřebných bifidobakterií a laktobacilů, zatímco počty patogenních a potenciálně nebezpečných bakterií se snížily, tj. např. některých druhů klostridií.
Coriolus proti bolesti
Bolestivé stavy zažívá snad každý z nás. Vycházejí z podráždění nervových zakončení, což se může stát i v průběhu zánětu, kdy imunitní buňky a buňky poškozených tkání produkují působky vážicí se na receptory na nervových zakončeních.
Polysacharidové peptidy PSP byly využity v pokusu, kdy byla myším podána kyselina octová, což u nich vyvolalo silnou bolestivou reakci, kterou zmírnilo právě PSP. Myši se opět chovaly podobně jako před aplikací kyseliny octové. Autoři se pokusili kvantifikovat ono snížení bolesti, a dle všeho se snížila o 93 %. Coriolus je tedy možné považovat za analgetikum a jeho účinky jsou závislé na podané dávce. Při zvolení jiných dávek je možné naopak vyvolat bolestivou reakci, zvýšit zánětlivou aktivitu imunitního systému.
V jiné studii se pak zjišťovala role interleukin 2 a aktivity části hypotalamu v cítění bolesti a účinky PSP. Autorům se podařilo zjistit, že podávání PSP zvyšuje práh bolesti, snižuje tedy i bolestivost, a to v součinnosti s interleukinem 2, který je PSP aktivován a pak se váže na hypothalamus.
Coriolus ve válce s nádory
Coriolus je nejvíce studován v oboru onkologie, kde je velmi účinným pomocníkem. Současný styl života a stav prostředí je spojen s vyšším výskytem rakovin. I když mnoho pacientů rakovinu přežije, stále jsem případy, kdy pacient nemoci podlehne. Ale i léčba samotná může být velmi náročná a může zanechat trvalé následky. A tak se vědci stále snaží najít nové možnosti, jak pacienty léčit, vyléčit, popř. snížit dopady protinádorové terapie.
Testování účinků Coriolu se provádí na buněčných kulturách z různých typů rakovinných buněk, na zvířatech, ale také na pacientech.
Coriolus působí proti rakovině více mechanismy. Již výše jsme popsali, jak Coriolus zvyšuje protinádorovou imunitu. Imunitní systém si tak může s rakovinou poradit. Ale co víc, v Coriolu obsažené sloučeniny působí přímo na rakovinné buňky. Pokud je přidán Coriolus k např. k buňkám rakoviny prsu, plic, prostaty, trávicího traktu, lymfomů, leukemií atd., dochází k zastavení dělení těchto buněk, nádorová masa se tedy nezvětšuje. V buňkách je též zahájen proces, na jehož konci je buněčný smrt, apoptóza. Rakovinných buněk tedy v buněčné kultuře ubývá. Coriolus má také protimetastatické účinky. Snižuje pohyblivost buněk nádoru a omezuje jejich schopnost odtrhnout se z hlavního nádoru a vycestovat do krevního či lymfatického oběhu. Coriolus také snižuje aktivitu metaloproteináz, ty umí štěpit mezibuněčnou hmotu. Pokud je tato rozvolněné, mohou jí lépe projít i rakovinné buňky, pokud však je „hustá“, kompaktní, brzdí průchod nebezpečných buněk.
Pokud se podíváme na klinické studie, tak můžeme zmínit využití PSK u pacientek s rakovinou prsu, které byly ve stadiu I–III. Tyto ženy podstupovaly protirakovinnou terapii a PSK snížil poškození imunitního systému, které tuto léčbu provází. Imunitní systém tak měl sílu bojovat s rakovinou, ale i s možnými infekcemi, které často léčbu komplikují. PSK je také vhodný pro ženy, které trpí rakovinou děložního čípku a dělohy. Zvyšuje jejich možnosti na přežití. Dochází totiž ke zvýšení citlivost nádorových buněk k chemoterapii, ta tak lépe zabírá. V jiné studii se ukázalo, že podávání 3–6 mg Coriolu pacientům s rakovinou žaludku prodlužuje dobu přežití, a to dokonce i u pacientů v pokročilých stadiích s metastázemi. Podobných výsledků bylo dosaženo i u pacientů s rakovinou jícnu a střeva.
Již bylo poukázáno na to, že Coriolus zvyšuje účinnost protinádorové terapie, jak u chemoterapie, tak u radioterapie. Pokud je využitá radioterapie samostatně je zmenšení nádoru 11 %, pokud je přidán Coriolus, je zmenšení 36 % a 5leté přežití se také zvyšuje, a to až na 80 % oproti 48 %, pokud není používán Coriolus.
Velmi dobrého efektu bylo dosaženo také u pacientů s rakovinou jater, které měly velmi špatnou funkci. Těmto pacientům byla podávána již jen úlevová terapie, tj. paliace. Nemohla jim být podávána klasická chemoterapie, která by játra zcela zničila. 15 pacientů dostávalo Coriolus nebo placebo. U pacientů, kteří dostávali Coriolus došlo ke zpomalení postupu nemoci. Ke zhoršení pacientů s placebem došlo za 2,5 měsíce, u pacientů s Coriolem to bylo 4,2 měsíce. Celková doba přežití byla také delší u pacientů s Coriolem, a to 6,5 měsíce vs. 2,2 měsíce u pacientů s placebem. Coriolus také u pacientů zlepšil chuť k jídlu a zmenšil bolesti.
Jsou i studie, které využívají polysacharidové peptidy PSP, pokud jsou přidány k cyklofosfamidu při léčbě rakovinou nemocných krys, dochází ke zvýšení účinnosti léčby. Pokud je PSP podáváno již před zahájením podávání cyklofosfamidu, dojde ke zpomalení vylučování tohoto léku. Déle se udrží v těle a je tedy možné využít nižší dávku a je možné podávat méně často. Doba, po kterou zůstává v těle potřebné léčebná koncentrace, se prodlouží až o 43 %. Toto by pomohlo i pacientům, snížilo by to dopady chemoterapie na pacienta. V dalších testech se PSP použil přímo na buňky rakoviny, pokud je přidán k cyklofosfamidu, sníží se životaschopnosti nádorových buněk o dalších 22 %.
Coriolus se nezalekne žádné infekce
Jak už jste se dozvěděli, Coriolus umí zabíjet rakovinné buňky, neodolávají mu však ani infekční patogeny. A je jedno, zda jsou to viry, bakterie, kvasinky, plísně aj.
Coriolus je ničí nepřímo, když posiluje odpověď imunitního systému proti infekcím, ale pak také přímo. Obsahuje totiž komponenty, které působí na patogeny ničivě. Tento fakt je velmi důležitý, neboť zvláště u bakterií jsme svědky toho, jak se stávají stále méně citlivé k antibiotikům. Není možné je zabít. Je tedy důležité hledat nové možnosti, kterými by bylo možné nakažené pacienty léčit.
Testy na protivirové působení se provdání buď přímo na buňkách infikovaných viry, nebo na zvířecích modelech.
Coriolus byl testován v souvislosti s HIV, kdy se prokázalo, že PSK působí proti tomuto viru. Jednak dokáže inhibovat reverzní transkriptázu, tu vir potřebuje k replikaci, tj. množení, a jednak snižuje schopnost viru vázat se na buňky, tj. na lymfocyty, do nichž vstupuje a nakazí je. Pokud do lymfocytu nepronikne, umírá virus v krevním řečišti. Omezí se tím také rozšiřování infekce, kdy jsou lymfocyty v kontaktu s jinými lymfocyty a vzájemně se mohou nakazit. Coriolus je účinný také proti herpetickým virům, které ve většině případů dělají jen „opary“, mohou však způsobit i vážné onemocnění v podobě herpetické meningoencefalitidy. Herpetické viry přetrvávají v organismu, zůstávají skryté, a při oslabení se reaktivují. Coriolus je však dokáže inaktivovat. Omezit jejich replikaci atd.
Dále dokáže Coriolus ničit i papilomaviry, které jsou dávány do přímě spojitosti s rakovinou děložního čípku či hrtanu. Proběhlo mnoho studií s ženami trpícími právě tímto virem. V jedné z nich bylo 100 žen s infekcí HPV, u 88 % z nich došlo při užívání Coriolu k vyléčení. Výsledky byly HPV negativní. Další studie, v nich bylo 200 žen s HPV pak dokázala, že podávání preparátu Coriolus-MRL je také velmi účinný a u 95 % žen došlo k vymizení infekce. Pokud již ženy měly změny na děložním čípku, tyto se také zlepšily. V ničení HPV je též účinná kombinace Coriolus, Reishi společně se sírovcem žlutooranžovým. Tyto působí proti sérotypům 16 a 18
Vědci vytvořili studii, ve které využili Coriolus, Reishi a sírovec žlutooranžový na odstranění papilomaviru v ústech, jednalo se o sérotyp 16 a 18. Ve studii bylo 61 pacientů, u kterých byla laboratorně potvrzena papilomavirová infekce. 20 pacientkám byl podáván sírovec, 41 pacientek užívalo kombinaci Coriolu s Reishi. Léčbě probíhala 2 měsíce. Ve skupině pacientek se sírovcem došlo ke zvýšení odstraňování, clearence viru o 5 %. V případě kombinace Coriolu s Reishi to bylo 88 %.
Nejen s viry si Coriolus dokáže poradit. Úspěšně zabíjí i mnohé bakterie, i ty nebezpečné a k antibiotikům necitlivé. Při pokusech přímo na bakteriálních koloniích i na laboratorních zvířatech se prokázalo, že extrakt z Coriolu lze použít při léčbě infekcí způsobených E. coli. Jedná s hlavně o močové infekce, dále pak pseudomonády, zlatého stafylokoka, salmonely, streptokoky, klebsiely aj. Dokonce Coriolus potlačil růst kolonie listerií. Tou se nejčastěji nakazíme jídlem, a to i tím kupovaným v obchodech.
Bakterie a viry nejsou jediní patogeni, na které Coriolus platí, ten dokonce míří do vlastních řad a má též protikvasinkové a protihoubové účinky.
Coriolus též ničí kvasinky a plísně, např. Aspergila.
Coriolus jako silný antioxidant
Antioxidační účinky Coriolu jsou velmi důležité, neboť volné radikály, tj. zvýšený oxidační stres stojí za zrychlením degenerace organismus, ale také má prorakovinné a mutagenní působení. Volné radikály jsou totiž vysoce reaktivní a reagují např. s tuky v buněčných membránách, dochází k peroxidaci lipidů, což naruší membránu a poškodí až zahubí buňku, podobně mohou volné radikály poškodit i DNA buněk. Volné radikály vznikají v těle i ve fyziologických podmínkách, např. při metabolismu živin, při obraně proti patogenům atd., ale s nimi si tělo umí poradit a neutralizovat je. Pokud však převýší tvorba schopnost neutralizace, dochází k poškození organismu. Je tedy nutné dodávat antioxidanty zvenku. Jsou jimi třeba vitamín C, E…, ale právě také Coriolus.
Ve studiích je popsáno, že má Coriolus antigenotoxické účinky, tj. ochraňuje buněčnou DNA před volnými radikály. Jejich působením totiž dochází k DNA ke zlomům. Pokud jsou leukocyty vystaveny působení 2,2-diphenylpikrylhydrazylu a peroxidu vodíku, dochází k jejich poškození. Pokud je však přidán Coriolus, k poškození nedochází, protože jsou volné radikály neutralizovány.
Nervové buňky jsou obzvláště citlivé k působení volných radikálů a jejich vlivem dochází k degeneraci mozkové tkáně. Při pokusech na krysách, které vědci vystavili vysokému stresu, který zvýšil tvorbu volných radikálů, došlo k poškození neuronů. Ale podání polysacharidů z Coriolu snížilo oxidační stres, a navíc posílilo tělu vlastní antioxidační mechanismy. Coriolus tedy ochránil nervovou tkáň před volnými radikály.
Nervový systém
V minulém oddílu jsme zmínili, jak Coriolus díky svým antioxidačním schopnostem ochraňuje nervovou soustavu. Má však komplexnější působení na mozek.
Byly prováděny pokusy testující vliv Coriolu na zvířatech, u nichž byl vyvolán stav odpovídající lidské Alzheimerově nemoci. Společně s Coriolem byly myším podávány i flavonoidy z Gingka. Účinky léčby se projevily ve zlepšení mentálních a paměťových schopností zvířat. Byly testovány např. na ve vodním a Y bludišti. Myším se zlepšila orientace a také si dokázaly mnohem lépe zapamatovat cestu. Oba podané látky působí jednak jako antioxidant, a jednak modulují zánět v mozku, ke kterému u Alzheimerovy nemoci dochází. Tím jsou nervové buňky chráněny před poškozením a smrtí.
Zánět v mozku dokáže tlumit i látka lipoxin A. Na stejném modelu, jako byl předešlý zmíněný, se ukázalo, že Coriolus zvyšuje produkci této látky v mozku, a i tím tlumí zánět a zpomaluje degenerativní pochody.
Proti cukru a cholesterolu a k ochraně jater
Cukrovka, diabetes mellitus, je stav, kdy dochází ke zvýšení glykémie. To může být dáno poškozením slinivky, která nedokáže produkovat dostatek inzulinu, což je hlavně v případě typu I, či se tkáně mohou stát k inzulinu rezistentní, nereagují na jeho působení a glukóza neproniká do buněk, ale zůstává v krevním oběhu. Diabetici mohou mít akutní stavy, např. hyper či hypoglykemické kóma, ale i stavy chronické, kdy i mírně zvýšené hodnoty glykémie mohou narušovat cévy, nervy i tkáně. Proto se u diabetiků častěji setkáváme s poškozením ledvin, sítnice, narušenou funkcí imunitního systému, špatně se hojícími kožními defekty atd. Coriolus může diabetikům pomoci. Byl z něj extrahován např. ternatin, cyklická bílkovina, která je účinná ve snižování glykémie a ochraňuje také jaterní tkáň. Ve studii s diabetickými myšmi podávání ternatinu podkožně implantovanou pumpou došlo k vyrovnání glykémie. Navíc došlo ke zmenšení kumulace tuků v játrech, nedocházelo tedy k jejich ztukovatění.
Podobně se chovají i polysacharidy. Tu tlumí aktivitu alfa glukosidázy i alfa amylázy, jejichž aktivita vede k hyperglykémii.
Coriolus nesnižuje jen koncentraci cukru v krvi, ale také koncentraci lipidů, působí hypolipidemicky. U krys, které byly krmeny vysokotučnou dietou, došlo ke zvýšení hladin tuků v krvi. To se však změnilo, pokud byl podáván Coriolus, výrazně se redukovaly hodnoty LDL, triglyceridů atd., navíc se zvýšila koncentrace HDL. Tím výrazně pokleslo riziko rozvoje kardiovaskulárních a jaterních nemocí.
Coriolus je také ochráncem jater, která mohou být poškozována ukládáním tuků, ale také působeních toxických látek. Takovou je třeba i paracetamol, který může způsobit i selhání jater, pokud je užíván v dávkách vyšších než doporučených. V jedné studii se sledoval vliv paracetamolu na játra a zároveň vliv PSP. Při poškození jater paracetamolem se zvyšuje také oxidační stres, který dále ještě více destruuje jaterní tkáň. PSP však výrazně snižuje koncentrace volných radikálů a také omezil vazbu paracetamolu na mikrozomální bílkoviny jaterních buněk. Ochranný efekt byl pozorován i při poškození jater alkoholem či tetrachloridy.
Coriolus pro ženy
Coriolus je velmi prospěšný hlavně pro ženy. Jednak tedy snižuje riziko vzniku rakoviny děložního čípku, neboť léči infekce HPV, ale také ozdravuje děložní čípek. Ve studii, které se účastnilo 21 žen, se zjišťovaly účinky gelu s Coriolem a dalších bylin na děložní čípek, který byl nerakovinně změněný. 12denní léčení stačilo k tomu, aby došlo ke zlepšení stavu děložního čípku. Došlo k regeneraci změněného epitelu. Dle škály určující tíži změn (5 dobrý stav, 1 změny s krvácením) se z průměrného skóre 3,3 dostaly ženy na skóre 4,4. A jako další plus podáváním gelu došlo k úpravě vaginální mikroflóry. Zvýšila se koncentrace laktobacilů a vyrovnalo se pH.
Coriolus proti osteoporóze
Osteoporóza je úbytek kostní tkáně, její mineralizace, denzity. Kosti se stávají křehčí, i po malém úrazu či samovolně může dojít ke zlomeninám. Nejčastěji jsou to zlomeniny krčku kyčle, ale také obratlů. Tyto zlomeniny se pak také dlouho a špatně hojí. Velmi často se setkáváme se změnami v kostním metabolizmu u diabetiků. Autoři jedné studie, kteří sledovali, zda Coriolus dokáže snížit glykémii u diabetických myší, přišli náhodou také na to, že podávání Coriolu nejen snížilo glykémii, ale tím i ochránilo kostní tkáň, a co víc. Pod vlivem Coriolu došlo nejen k omezení ztráty kostní hmoty, ale i k její obnově a posílení. Coriolu by tedy bylo možné využít i u pacientů s osteoporózou.
Coriolus jako „čistička“
V oddílu o složení Coriolu jsme psali, že je bohatý také na enzymy. Ty jsou schopné odbourávat různé druhy škodlivin, které člověk produkuje. Mnohé se dostávají do půdy, vody atd., a je velmi těžké, až nemožné je odstranit. Coriolus umí rozložit toxické látky na netoxické a snáze odstranitelné. Byly prováděny např. pokusy s odstraňováním antibiotik z odpadních vod a kalu farmaceutické firmy. Pokud se dostanou antibiotika do přírody, je to velký problém. Coriolem se vědci pokusili odstranit erytromycin, tetracyklin a sulfametaxazol. K Coriolu ještě přidali šedokorku. Obě houby pracovaly v součinnosti a dokázaly snížit koncentraci všech antibiotik v odpadním bahně.
Podobného efektu se může dosáhnout i při odstraňování aflatoxinu, který je toxický pro játra a je produktem plísně Aspergilus flavus. Ten často napadá obiloviny, může intoxikovat např. kukuřičnou mouku, která se pak musí vyhodit. Ale Coriolus omezuje aktivitu Aspergilu a umí ho též zabít, tím se sníží i produkce aflatoxinu B1. To ovšem není všechno, v Coriolu se nacházející enzymy rozštěpí již vyprodukovaný aflatoxin na neškodné látky.
Asi není pochyb o tom, že velkým problémem jsou pesticidy, které se dostávají do půdy, vody, a není možné je odstranit, přitom jsou vysoce toxické. Proto jsou mnohé již zakázány. Coriolus dokáže toxické pesticidy, např. metalyxyl, atrazin aj. biodegradovat na netoxické sloučeniny. Takto dokáže degradovat i xanthenová barviva, např. erytrosin (E127), a azobarviva.
Závěr
Coriolus je jako ostatní medicinální houby velmi silným prostředkem pro ovlivnění mnoha funkcí v organismu, k ničení rakovinných buněk i infekčních patogenů. Velkou výhodou pak je i možnost využití Coriolu pro odbourávání škodlivin v životním prostředí. Výzkumy pracující s Coriolem jsou zaměřené hlavně na jeho protirakovinné účinky. Zde je jeho největší síla, a to taková, že přesvědčil i lékaře a Coriolus byl přenesen i do klinických výzkumů a v Japonsku i do praxe, tedy zařazen do léčby pacientů.