Dračí krev
SANGRE DE DRAGO - Dračí krev
Domorodé užití v tradiční jihoamerické etnomedicíně při:
- Vnější antiseptikum - hmyzím kousnutí, ekzémech, oparech, otevřených poraněních
- Vnitřní antiseptikum - aftech, vřídcích, infekcích hrdla, vředech žaludku a dvanáctníku
- Paradontóze
- Tuberkulóze, chřipce, angíně
- Rakovině
- Revmatismu
- Trávících problémech, nadýmání, průjmech
Sangre de Drago nebo Sangre de Grado to vysoký, štíhlý strom, rostoucí v Andách na stráních úvozů a v tropických lesích horního toku Amazonky i v nížinách ve výškách od 300 do 2.000 m.n.m. ,dorůstající výšky 10-20. Místy tvoří malé lesymetrů, v horní části je koruna silně rozvětvena. Červeno-šedavá kůra s bílými skvrnami je hladká, listy jsou velké (12-30cm dlouhé), světlezelené, srdcovité, pokryté tenkými chloupky. Četné květy barvy zeleno-bílé až jantarové tvoří hroznovitá seskupení. Plody jsou malé, kulaté, červenavé, pokryty chloupky, pukající. Semena hladká, měkká, tvarem připomínající draka. Po naříznutí kůry stromu z ní vytéká hustá tekutina temně červené barvy, připomínající krev. V lidové medicíně Peru je tato rostlinná šťáva známa a užívána již celá staletí. Tvaru semen a barvě pryskyřice vděčí tento strom za svůj název – „Dračí krev“.
Ve fytoterapii se používá kůra, listy, větvičky a přede vším pryskyřice. Pryskyřice sangre de drago má silné vlastnosti svírající a je tedy využívána proti průjmům. Použita vně usnadňuje hojení ran.
Obsahové látky:
alkaloidy - taspin, betanin, flavolany - gallokatechin, katechin, epikatechin, epigallokatechin, proanthocyanidiny - katechinové, epikatechinové, gallokatechinové, galloepikatechinové, proanthocyanidiny oligomerické - solutaridin, alfa-kalakorin, SP-303, eterické oleje - borneol, kalamol, kamfen, eugenol, D-limonen, mircen, fenoly a jejich sloučeniny - kyselina galová, steroidy - sytosterol, sytostenon, katechiny, nenasycené mastné kyseliny, taniny, metylotymol, množství pigmentů.
Sangre de drago patří díky svým obsahovým látkám a jejich účinkům k nejprozkoumanějším rostlinám z Peru.
Již od šedesátých let minulého století probíhají výzkumy na předních universitách v celém světě.
Z pryskyřice byly izolovány látky SP-303 (užívané při léčbě průjmů při onemocnění AIDS a při léčbě průjmů spojených s cestováním) a Taspin (vykazuje protizánětlivou aktivitu a hojí rány [topická aplikace]).
Obsažené látky brání dalšímu rozvoji nádorových buněk.
Sangre de Drago má silné účinky antivirové, antibakteriální, protiplísňové, antiseptické, antimykotické, hemostatické, protinádorové, protistresové a tonizující. Posiluje imunitní systém a napomáhá regeneraci organismu.
Z mnoha různých látek které Sangre de Drago obsahuje je důležitý taspin – alkaloid s účinky hojivými, protizánětlivými a antibakteriálními, mající vliv na hojení ran a chránící žaludeční sliznici. Další složky působí protivirově a proto je užívání doporučeno v případě viróz dýchacích cest, oparů a virových zánětů jater typu A a B. Pryskyřice má silné vlastnosti svírající a je tedy využívána při průjmech (různého původu) a jako pomocný prostředek při AIDS.
Je nenahraditelným pomocníkem v každé domácí lékárničce.
V Peru je pryskyřice používána vnitřně i vně. Vnitřně při léčbě nádorových onemocnění, vředovém onemocnění žaludku a dvanáctníku, anemii, cukrovce, hepatitidě A i B, zánětech tenkého i tlustého střeva, Crohnově chorobě, průjmech, nadýmání a trávících problémech. Pomáhá zvýšit imunitu organizmu. Je úspěšně používána při léčbě leukémie a je součástí protinádorových kúr.
Rozředěná ve vodě se používá k výplachům dutiny ústní při zánětech dásní, po extrakcích zubů, ke kloktání při angínách. Vně je užívána při bércových vředech, k regeneraci poškozené pokožky při poraněních, popáleninách apod., při hemeroidech.
K vnějšímu použití se aplikuje na předem desinfikovanou ránu. Zastavuje krvácení, chrání před infekcí a urychluje regeneraci tkáně. Na poraněném místě vytváří ochrannou vrstvu, díky které se rána rychle hojí. Proto je velmi vhodná na různá poškození pokožky, rány, odřeniny, popáleniny nebo pokousání hmyzem.
Podle zkušeností tradiční medicíny i současné vědy se používá při:
Vnitřně
- nádorových onemocněních, leukémii
- AIDS
- vředové chorobě žaludku a dvanáctníku
- zánětech tenkého i tlustého střeva, Crohnově chorobě
- virových zánětech jater typu A, Ba C
- cukrovce
- průjmech
- trávících problémech a nadýmání
- anemii
- pásovém oparu
- virovém zánětu dýchacích cest
- zánětech hrtanu, mandlí a dutiny ústní
- tuberkulóze
- chřipce a angíně
- revmatizmu - pomocně
- prevenci arteriosklerózy
- proti Herpes simplex viru typu 1 a 2, syncytial viru (RSV), influenza A viru
- pomáhá předcházet skleróze tepen
Vně
- zastavuje krvácení, chrání před infekcí a urychluje regeneraci tkáně
- krvácivosti dásní, paradentóze, krvácení po extrakci zubu
- aftech, angíně, zánětech hrtanu (rozmíchat 3-5 kapek v malém množství vody a vyplachovat)
- hemeroidech (přikládat smotky vaty namočené kapkami)
- bércových vředech
- kožních plísních a jiných dermatózách
- pokousání hmyzem
- poraněních všeho druhu
- popáleninách
- popraskané kůži a vředech
- k potírání při oparech
- proti dermatofytickým plísním
Upozornění
přestože klinické testy neprokázaly vedlejší účinky, není doporučeno Sangre de Drago podávat těhotným a kojícím ženám. Rovněž překračování doporučených dávek může vést k zácpám a oběhovým potížím. Kapky přechovávejte dobře uzavřené, na chladném a temném místě.
Tradiční etnomedicinální léčebný předpis:
Protiulcerózní (žaludeční vřed) – Užívat první den 1, druhý den 2, třetí den 3 až 20-tý den 20 kapek rozpuštěných ve 2 lžících šťávy nebo vody. (vzestupně) poté setrvat 15 dní po 20 kapkách denně a posléze snižovat 16-tý den 19 kapek … až jednu kapku (sestupně). Po této kůře by měl být žaludeční vřed kompletně vyléčen. Není-li tomu tak, po 15 dnech pauzy opakovat celou kůru.
Antihemorhagický (protikrvácivý (drobná poranění)) – Navlhčit kousek sterilní vaty v pryskyřici a potírat.
Antineoplasický (proti tumorům) – užívá se v první fázi stejně jako proti žaludečnímu vředu pro celkovou očistu, poté 15 dní přestávka a opětovně konzumovat spolu s Uňa de Gato (Uncaria tomentosa Will. D.C.) jeden měsíc a poté samotná Sangre de Drago ještě jeden měsíc.
Léčba bércových vředů – Aplikovat pomocí sterilní vaty na postižené místo. Lehce zabandážovat do druhého dne (přes noc) a opakovat.
Ženské urogenitální infekce – Rozpustit 20 kapek ve 20 ml. vlažné vody. Polknout spolu s potravou po dobu 10 - 20 dní. Léčbu doplnit s omýváním roztoku pryskyřice ve vodě. (3 kapky v litru vody)
Depurativní (očistná) kúra – Rozpustit 3 - 5 kapek v troše vody nebo ovocné šťávy. Užívat po dobu jednoho měsíce, poté tři měsíce přestávka a opakovat.
Infekce krku – Smíchat 5 kapek ve sklenici vlažné vody. Poté kloktat.
Proti tuberkuloze – Smíchat dvě kapky pryskyřice s vlažným mlékem. Užívat jedenkrát denně.
Obvyklý způsob použití :
Vnitrřně – obvykle se užívá 15-20 kapek denně. K tomuto množství je třeba dojít postupně, zvyšováním dávky po 3 kapkách. Nejlépe je užívat na lačno, rozmíchané v malém množství vody nebo šťávy (1-2 lžíce tekutiny). Začít na 5-ti kapkách, každý den zvyšovat o 2-3, na max. 20 kapek denně.
Vně - k výplachům dutiny ústní a ke kloktání se užívá roztoku 3-10 kapek v ¼ sklenky vody. Na rány, popáleniny, pokousání hmyzem a afty se používá neředěné.
- Před aplikací Sangre de Drago je nutno ránu dezinfikovat. V případě zaschnutí neřeďte vodou, pouze etylalkoholem.