Plotýnky
Vykrmte své ploténky pomocí Janova oleje
Také vás někdy bolí záda? Nebo vás dokonce bolí často? Chodíte po rehabilitacích, cvičíte, plavete, … a přesto si čas od času musíte zobnout nějaký fujtajblík proti bolesti? Nebo jste se už dokonce propracovali k výhřezu meziobratlové ploténky?
Bolesti zad patří mezi civilizační choroby.
Žijeme pohodlně. Chybí nám pohyb a přebývá stres a často také nějaké to kilečko.
Pokud bychom zkusili žít jako naši předkové, celý den házet vidlemi, otáčet se v pase s kosou v ruce nebo být v hlubokém předklonu při okopávání, setí, pletí, atd., asi bychom to dlouho nevydrželi.
Jenže oni to vydrželi. Měli pevné svaly z denní dřiny, dobře okysličený organismus z neustálého pobytu na čerstvém vzduchu, silnou imunitu z práce venku za každého počasí a také spokojeně „prázdnou hlavu“ bez našich starostí, stresů, spěchu a nejistot.
A také jedli jídlo. Ne, že my bychom nejedli, jen se to občas nedá nazvat jídlem. Spíše bychom naši stravu mohli označit chemickým vzorcem.
Spojením těchto a dalších faktorů vznikají tzv. civilizační choroby. Choroby z blahobytu a zároveň nedostatku (základních živin a klidu). A jednou z nejčastějších z nich jsou bolesti pohybového aparátu.
Jenže co s tím?
Většina z nás nemá možnost a ani chuť vracet se o 100-200 let zpátky. Tak co máme dělat? No to, co zvládneme tady a teď ????
Můžeme začít jednodušeji a zdravěji jíst, můžeme trávit co nejvíc času na čerstvém vzduchu, můžeme začít cvičit a sportovat – alespoň pár minut, ale denně a můžeme využít darů přírody.
Mnoho lidí si velmi pochvaluje McKenziovu metodu - zde se dočtete o této metodě osobní příběh
Janův olej
Výborným pomocníkem proti bolesti svalů a dokonce pro výživu kloubů a meziobratlových plotének je tzv. Janův olej, olej z třezalky tečkované. Janův se nazývá proto, že třezalka kvete kolem svátku sv. Jana (24.6.) a v té době se květy sbírají.
Třezalkový olej má tu úžasnou vlastnost, že dokáže „vykrmit“ meziobratlové ploténky. Ty se nafouknou, zakulatí a lehčeji vklouznou na své místo mezi obratly. Tímto nenásilným postupem je možné odstranit výhřezy do cca 5 mm.
Příprava
Čerstvé květy třezalky tečkované lehce napěchujeme do lahve se širokým hrdlem (třeba od okurek) a zalijeme panenským olejem tak, aby byl olej asi 1-2 cm nad květy. Lahev překryjeme plátýnkem a postavíme za okno na slunné místo.
1x týdně směs zamícháme.
Za 6 týdnů olej scedíme a naplníme do menších uzavíratelných lahví. Skladujeme v chladnu a temnu.
Použití
Výsledný olej je temně rudý vlivem uvolněných léčivých látek. Pokud se vám podařil opravdu kvalitní, silný olej, můžete jej před použitím lehce naředit panenským olejem a teprve ředěný použít. Je ho víc = vydrží déle.
Olej natřeme na bolestivé místo, překryjeme igelitem nebo nesavým papírem a zabalíme do ručníku (kvůli teplu). Obklad necháme působit 2 hodiny, v té době jsme v klidu a teple (s knížkou v ruce nebo u pěkného filmu :-).
Upozornění:
Třezalka může u světlocitlivých lidí vyvolat vyrážku, proto by místo, na které používáme třezalkový olej, nemělo být 24 hodin vystaveno slunci, solárku,…